Jõhvi ja Toila valla ühinemisläbirääkimised

Vastavalt Jõhvi Vallavolikogu 15.09.2022 otsusele nr 81 ja Toila Vallavolikogu 26.10.2022 otsusele nr 31 on alustatud valdade ühinemisläbirääkimisi eesmärgiga moodustada alates 2025. aasta oktoobrist kohalike omavalitsuste valimise järgselt üks vald.

Kogu ühinemisläbirääkimisi puudutav info avaldatakse koondatult siin lehel.

Ühinemisläbirääkimistel osalevad Jõhvi vallast volikogu esimees Vallo Reimaa, volikogu aseesimees ning majandus- ja eelarvekomisjoni esimees Paul Paas, vallavanem Maris Toomel ja abivallavanem Ilmar Aun ning Arvo Aller. Toila vallast volikogu esimees Etti Kagarov, volikogu aseesimees Kalev Naur, vallavanem Eve East ja vallavalitsuse liige Roland Peets. Ühinemisläbirääkimiste töörühma tegevust koordineerivad arendusnõunikud Rein Luuse (Jõhvi) ja Mehis Luus (Toila).

 

TÖÖRÜHMA JA VALDKONDLIKE TÖÖGRUPPIDE KOOSOLEKUTE PROTOKOLLID:

 

ÜHINEMISLEPINGU PROJEKTI AVALIKUSTAMINE, ETTEPANEKUD JA VASTUVÄITED

Jõhvi Vallavolikogu 29. augusti 2024 otsusega nr 208 suunati avalikkusele tutvumiseks ning ettepanekute ja vastuväidete esitamiseks Jõhvi ja Toila valla haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks koostatud ühinemisleping (projekt) koos lisadega (vt teade valla kodulehel, teade valla kodulehe uudisvoos, teade ajalehes "Jõhvi Teataja"/ lk 2).

Avalik väljapanek kestis 31. augustist 23. septembrini 2024.

Ühinemise lepinguettepanek avaldati valla kodulehel ning paberkandjal tutvumiseks vallavalitsuses kohapeal.

Avalikul väljapanekul olnud ühinemislepingu versioon ja selle lisad:

Ettepanekute ja vastuväidete esitamise periood vältas kuni 23. septembri 2024 kell 12:00 ning neid sai esitada nii e-postiga kui ka paberkandjal Jõhvi Vallavalitsuse aadressidel.

Tähtaegselt ettepanekuid ega vastuväiteid Jõhvi vallale ei laekunud.

Sama kuupäevani (kuni 23. september 2024) sai ettepanekuid esitada ka Toila Vallavalitsusse, kuhu laekus kokku kaheksa ettepanekut, esitatud nelja isiku poolt. Ettepanekutest ja ühinemise juhtrühma poolt nende osas võetud seisukohtadest saab ülevaate juhtrühma 25.09.2024 protokollist.

 

ÜHINEMISE MÕJUDE ANALÜÜS

Koostatud on Jõhvi ja Toila ühinemise mõjuanalüüs, vaata SIIT!
Mõjuanalüüsi tutvustav esitlus 10.10.2024 avalikul seminaril Jõhvis, vaata SIIT
 
 
ÜHINEMISLÄBIRÄÄKIMISTE AVALIKUD SEMINARID
 

Ühinemisläbirääkimiste avalikud seminarid on toimunud:

08. oktoobril 2024 kell 18:00 Toila Seltsimajas; 
10. oktoobril 2024 kell 17:00 Jõhvi Keskraamatukogus;
22. oktoobril 2024 kell 18:00 Kohtla-Nõmme koolimajas.

Seminaridel oli jutuks ühinemisläbirääkimiste protsessi ning edasise ajakava tutvustamine, ühinemislepingu tutvustus, avalikul väljapanekul laekunud ettepanekud ja tagasiside.

Kokkuvõte avalikest seminaridest Jõhvis ja Toilas vaata SIIT

Avalike seminaride kuulutus ajalehes "Põhjarannik" (21.09.2024) ja teade (3.10.2024) ning "Jõhvi Teataja" (3.10.2024). 
Teated avaldati ka valdade kodulehtedel ning sotsiaalmeedias:
* "Jõhvi ja Toila valla ühinemisläbirääkimiste avalikud seminarid" (27.09.2024)

* "Kohtumine Kohtla-Nõmme kogukonnaga" (16.10.2024)

 
 
RAHVAKÜSITLUS 11.-17. novembril 2024:
 
Rahvaküsitlus toimus üheaegselt nii Jõhvi kui Toila valdades. Küsitluses sai osaleda nii elektrooniliselt kui paberil küsitluslehte täites:
* elektrooniline hääletus veebikeskkonnas VOLIS toimus Jõhvi vallas ajavahemikul 11. november 2024 kell 00:01 kuni 16. november 2024 kell 20:00
* küsitluslehega sai Jõhvi vallas hääletada küsitluspunktis (vallavalitsuse haldushoones aadressil Jõhvi linn, Kooli 2) 14. ja 15. novembril 2024 ajavahemikul kell 11–19 ja 17. novembril 2024 ajavahemikul kell 9–17. Küsitluskasti oli võimalik enesele ka koju tellida, kui isiku tervislik seisund või mõni muu oluline põhjus olnuks takistuseks küsitluskohta tulekul.
Detailsem info rahvaküsitluse korraldamise kohta on avaldatud SIIN.

 

Küsitluses osales 537 Jõhvi valla elanikku, mis moodustab 5,76% hääleõiguslikest isikutest ja 526 Toila valla elanikku, mis moodustab 14,34% hääleõiguslikest isikutest.
 
Küsitluses osalemiseks oli Jõhvi vallas nimekirja kantud kokku 9319 hääleõiguslikku isikut. Küsitluslehte täites osales 96 isikut ja elektrooniliselt hääletades osales 441 isikut. Ühtegi kehtetut küsitluslehte ega tühistatud häält ei tuvastatud. Kodus hääletamist ei toimunud. Jõhvi ja Toila valla ühinemist toetasid 58,29% küsitluses osalenutest.
Toila vallas oli hääleõiguslikke isikuid kokku 3668. Küsitluslehti paberil täitis 59 isikut ja elektroonselt 467. Jõhvi ja Toila valla ühinemist ei toetanud 76,43% küsitluses osalenutest.

Jõhvi vallas toimunud rahvaküsitluse tulemused kinnitati vastavalt Vabariigi Valitsuse määrusele "Haldusterritoriaalse korralduse ja haldusüksuse piiride muutmisega kaasneva elanike arvamuse väljaselgitamise ulatus ja kord(vt § 15 ja 16) volikogu otsusega 28. novembril 2024 nr 226

 

Rahvaküsitluse kuulutus ajalehes "Jõhvi Teataja" (5.11.2024); "Põhjarannik" (12.11.2024).
Teated avaldati ka valdade kodulehtedel ning sotsiaalmeedias, sh 
"Jõhvi ja Toila ühinemisteemaline rahvaküsitlus toimub novembris" (2.10.2024).

 

ÜHINEMISLEPINGU HEAKSKIITMINE JA NÕUSTUMINE HALDUSTERRITORIAALSE KORRALDUSE MUUTUMISEGA

18. detsembril 2024 toimusid vallavolikogu istungid nii Jõhvi kui Toila vallas. Volikogud kiitsid eelneva protsessi käigus ettevalmistatud ühinemislepingu heaks ning otsustasid nõustuda haldusterritoriaalse korralduse muutmisega Jõhvi ja Toila valla ühinemise teel üheks omavalitsusüksuseks – Jõhvi vallaks.

 
Jõhvi Vallavolikogule esitatud otsuse eelnõu ja selle lisadega saab tutvuda SIIN.
Jõhvi Vallavolikogu 18. detsembril 2024 vastuvõetud otsus ja selle lisad on avaldatud SIIN.
 
Teade valla kodulehel (20.12.2024)
 

TULEKUL 2025. aastal:

 

 

ÜHINEMISLÄBIRÄÄKIMISTE KÜMME PÕHIMÕTET:

  • Tugev keskus on moodustatava omavalitsuse üheks suurimaks arengueelduseks, kuid kvaliteetsed avalikud teenused peavad jõudma kõikide valla elanikeni sõltumata nende elukohast.
  • Uues moodustuvas omavalitsuses viiakse läbi avalike teenuste audit eesmärgiga pakkuda olemasolevate ressurssidega parimat lahendust. Teenused peavad olema kättesaadavad (sh digitaliseeritud) ning disainitud elanikest lähtuvalt. Nutikus on märksõna, millest omavalitsus oma tegevuses lähtub.
  • Osapooled on üksteise suhtes avatud, olemasolevate kohustuste ja tulevikuinvesteeringute osas antakse üksteisele infot võimalikult põhjalikult ja varakult.
  • Suuri püsikulusid genereerivaid projekte ette ei võeta. Või kui, siis ainult juhul, kui sellega kaasneb oluline teenuste kvaliteedi tõus. Kvaliteet peab olema mõlema osapoole poolt ühiselt mõistetav.
  • Kogukondade iseorganiseerumise jõustamine, kodanikualgatuse aktiveerimine ning tegevusvõimaluste pakkumine tagamaks piirkondade tasakaalustatud areng.
  • Soosime ettevõtluse mitmekesisust ja innovatsiooni ning uute ettevõtlusalade väljaarendamist.
  • Oluliseks peetakse ühistranspordi efektiivistamist, eri transpordiliikide sünkroniseerimist. Oluline on jõuda riigiga kokkuleppele, et tänane ühistranspordi korraldus jääks kehtima, mitte ei läheks üle üksnes KOV-siseseks korraldamiseks.
  • Kaasaegse õpikeskkonna (füüsiline, emotsionaalne, intellektuaalne) tagamine kõikides valla haridusasutustes.
  • Oluliseks peetakse arhitektuurialase kompetentsi suurendamist ning KOV tööprotsessidesse ja elanikkonna teenindamisesse kaasaegsete GIS-süsteemide juurutamist.
  • Ühinemisläbirääkimisi peavad Jõhvi ja Toila vald ning Kohtla-Järve lahusosadega (Oru, Sompa, Kukruse jt linnaosad) käesolevas protsessis ei tegeleta.

Kaart: Ajakulu, mis kulub sõiduautoga keskusesse Jõhvi sõitmiseks arvestades tee seisundit ja kiirusepiiranguid. Kaardil esitatud ajakulu 5 min sammuga kuni 30 min kaugusele illustreerimaks Jõhvi soodsat asukohta moodustuva omavalitsuse keskusena.

 

LOE LISAKS:

 

MEEDIAKAJASTUSED: