Hajaasustuse programmi 2025. aasta taotlusvoor
Regionaalministri 18. detsembri 2024 käskkirjaga nr 300 on kinnitatud hajaasutuse programmi taotlusvooru avamise tähtpäevaks 3. veebruar 2025 ning taotluste esitamise tähtpäevaks 3. aprill 2025.
Programmi eesmärgiks on hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele tagada head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele hajaasustusega maapiirkondades.
Toetust saavad taotleda füüsilised isikud, kes vastavad programmi nõuetele. Toetuse taotlemise täpsemad tingimused, nõuded ja kohustused on leitavad riigihalduse ministri 22.02.2018 määrusest nr 14 „Hajaasustuse programm", mis on leitav Riigi Teatajast või Riigi Tugiteenuse Keskuse kodulehelt ja Jõhvi Vallavalitsuse veebilehelt.
Vastavalt eelnimetatud määruse § 5 lg 12 on kohalikul omavalitsusel õigus kehtestada toetuse andmisel eelistatud sihtrühmad ja toetatavate valdkondade prioriteetsus. Jõhvi vallavalitsuse 7. jaanuari 2025 korraldusega nr 3138 kinnitati eelistatud toetatavate valdkondade prioriteetsus järgmiselt:
- veesüsteemid;
- kanalisatsioonisüsteemid;
- juurdepääsuteed;
- autonoomsed elektrisüsteemid.
Sama korraldusega kinnitati kohaliku omavalitsuse poolt toetuse andmisel eelistatud sihtrühmadeks lastega pered ning pered, kus elab puudega inimene.
NB! Seoses kanalisatsioonisüsteemide rajamisega tuleb muuhulgas arvestada, et Hüdrogeoloogilistest tingimustest ning pinnakatte paksusest ja koostisest tulenevalt kuulub Jõhvi vald kaitsmata ja nõrgalt kaitstud põhjaveega alade hulka, mille tõttu peab kaitsmata ja nõrgalt kaitstud põhjaveega aladel reovee enne immutamist vähemalt bioloogiliselt puhastama. Kaitsmata ja nõrgalt kaitstud põhjaveega alal võib pinnasesse immutada bioloogiliselt puhastatud reovett kuni 10 m3/ööpäevas. Nõrgalt kaitstud põhjaveega alal võib pinnasesse immutada ka mehaaniliselt puhastatud pesuvett kuni 5 m3/ööpäevas, kuid mitte fekaalset päritolu reostust. Seega, juhul kui omapuhastisse on plaanis suunata WC-veed, septiku rajamine Jõhvi vallas pole lubatud. Rajada saab biopuhasti. Täiendav teave kodulehelt.
NB! Meetme määruse § 2 lg 4 järgi Hajaasustusega piirkond on piirkond, mille hulka ei kuulu:
1) linnad asustusüksustena ja alevid, välja arvatud nende koosseisu kuuluvad saared;
2) kehtestatud planeeringutes tiheasustusaladeks või kompaktse asustusega aladeks määratud alad, kus elab rahvastikuregistri andmetel taotluse esitamise aasta 1. jaanuari seisuga üle 50 inimese;
Jõhvi valla kehtiva üldplaneeringu järgi kompaktse asutustega aladeks on määratud:
- ala Edise, Kotinuka, Pauliku, Puru ja Sompa külades planeeringu kaardil näidatud ulatuses;
- ala Kahula ja Pajualuse külades planeeringu kaardil näidatud ulatuses;
- nn Kose asum;
- Tammiku alevik planeeringu kaardil näidatud ulatuses.
Vt. kaart (kaardil kollasega märgistatud EP alad)
P.S. hetkel on menetluses uue Jõhvi valla üldplaneeringu koostamine, kus muudetakse kompaktse asustusega alad ja nende ulatus, et Jõhvi valla elanikud saaksid tulevikus hajaasustuse programmist osa võtta. Valla uue üldplaneeringu kehtestamine on plaanis 2026-2027 aastatel.
Lisainfo:
Jõhvi Vallavalitsus: 53321385, anton.makarjev[at]johvi.ee
RTK: Tiina Loorand 663 1888, tiina.loorand[at]rtk.ee