Mida ja kuidas sortida?

Jäätmete liigiti kogumine on Eestis kohustuslik kõigile majapidamistele. Liigiti on oluline koguda pakendeid, paberit ja pappi, biolagunevaid jäätmeid (nii aja- ja haljastusjäätmed kui köögijäätmed), ohtlikke jäätmeid, puitu, metalle, probleemtooteid ja suurjäätmeid.

NB! Ära põleta jäätmeid! Nii lõkkes, kui majapidamises asuvas küttekoldes võib põletada ainult puhast paberit, pappi ning immutamata puitu. 

Pakendijäätmed

Jõhvi vallas on hästi arenenud segapakendi kogumise võrgustik. Jõhvi vallas pakendite kogumise võrgustikku korraldavad MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon, MTÜ Eesti Pakendiringlus ja OÜ Tootjavastutusorganisatsioon. Lisaks sellele Jõhvi Vallavalitsus on üleandnud korteriühistute valdusse 61 "kollast" konteinerit segapakendi kogumiseks. Kollaste konteinerite tühjendamise eest maksab Jõhvi Vallavalitsus.
Pakendijäätmed on näiteks tühjad piima-, jogurti- ja mahlapakid, konservkarbid, kaaned ja korgid, kilekotid (sh leiva- ja saiakotid), šampoonipudelid, hambapastatuubid, õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid, pandimärgita pudelid, hommikusöögi- ja pudrukarbid, pappkastid, tühjad kodukeemia pudelid ja värvipurgid.
Plastpudelitest tehakse uusi plastpudeleid, põrandalaudu, aiamööblit, aiaposte, fliise ja ka näiteks jalgpallisärke.

Vanapaber

Paber ja papp kogutakse eraldi ning viiakse selleks ette nähtud konteinerisse maja juures.
Vanapaber on näiteks ajalehed, ajakirjad, reklaamtrükised, joonistuspaber, raamatud, puhas paber ja papp jms.
Vanapaberist saab teha uut paberit ja pappi, munakarpe, vihikuid, ajalehti, WC-paberit, pakkepaberit jms.

Biolagunevad jäätmed

Biolagunevad jäätmed kompostitakse või tellitakse biolagunevatele jäätmetele mõeldud konteiner.
Biolagunevad jäätmed on näiteks puu- ja köögiviljad ning nende koored, pagaritooted (leib, sai), kohvi- ja teepaks koos filtriga, määrdunud papp ja paber, majapidamispaber, salvrätid.
Biolagunevatest jäätmetest saab head komposti taimedele. Infot kompostimise kohta saab leida www.kompostiljon.ee.

Segaolmejäätmed

Segaolmejäätmed kogu eraldi ning vii selleks ette nähtud konteinerisse.
Segaolmejäätmed on näiteks määrdunud ja katkised riided, jalanõud, pehmed laste mänguasjad, toidujäätmetena tekkivad suured kondid, toidulisandid ja vitamiinid, kosmeetika, mähkmed, kassiliiv, CD-plaadid, tühjad/katkised pastapliiatsid, hõõgniidiga lambipirnid, jahtunud tuhk jms.

Pandipakend

Pandimärgiga pudelid/purgid viiakse tagastuspunkti.
Klaaspudelitest tehakse uusi pudeleid ja purke, vaase, vaagnaid, kause ja muid klaasist tooteid. Plekkpurkidest tehakse uusi purke, autoosi, ehitusdetaile, kruve ja mutreid, torusid, konteinereid, aedu ja tööriistu.

Info ja abimaterjalid on leitavad SIIT