« Tagasi

Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiumi nominendid on valitud

Jõhvi Vallavalitsus koostöös Viru Filmifond, Ida-Viru Investeeringute Agentuuri ja Tervisekeskus Corrigoga kuulutas oktoobri alguses välja Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija stipendiumi konkursi, kuhu laekus sel aastal üksteist avaldust.  
 
Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendium anti esimest korda välja 2010. aastal Viru Keemia Grupi, Jõhvi Kontserdimaja, Tallinnfilmi, Eesti Kultuurkapitali ja Jõhvi Vallavalitsuse algatusel. Stipendium taastati 2022.a. Jõhvi Vallavalitsuse poolt. Jõhvi jaoks on filmivaldkond oluline tänu pikaajalistele traditsioonidele ja tulevikuvaatele, mille keskmes on rahvusvahelise filmikompleksi rajamise plaan koostöös Ida-Viru Investeeringute Agentuuriga aastaks 2025. Sel aastal stipendiumiga  liitunud uute partnerite arvu järgi saab julgelt öelda, et Ida-Virumaal väärtustatakse ja toetatakse filmitööstuses tegutsevaid andekaid noori. Väljaantava stipendiumi suurus on esmakordselt 3000 eurot, kuna stipendiumi andjatega liitus Tervisekeskus Corrigo. 
 
Traditsiooni taaselustamine on märk sellest, et soovitakse tunnustada neid, kes on andekad just kaadri taga - režissöörid, produtsendid, operaatorid, heliloojad, kunstnikud ja loomingulised meeskonnad. Konkursile laekunud üheteistkümne avalduse hulgast valis komisjon pärast põhjalikku kaalumist ja arutelu välja kolm nominenti.  
 
Stipendiumi komisjoni kuulusid Jõhvi vallavanem Maris Toomel, filmivaldkonna eksperdid Jaak Lõhmus, Kristiina Davidjants ja Maarja Hindoalla, kes valisid välja järgmised nominendid: 
 
  • Maria Reinup - andekas režissöör, kelle looming peegeldab julget visiooni ja mõtlemist kaadri taga. 
  • Sofja Kostenkova – loominguline ja mitmekülgne operaator-monteerija ning kolorist. 
  • Elina Litvinova - silmapaistev ja hooliv produtsent, kes on loonud visuaalselt kaasahaaravaid lugusid. 
Jõhvi vallavanem Maris Toomeli sõnul kannavad tänavused nominendid endas suurt potentsiaali ja mitmekülgsust. „Juba nende senistes töödes ja tegemistes peegeldub kirg, mis on vajalik filmimaailmas läbilöömiseks. Rõõm oli näha, et kõik nominendid olid ka Ida-Virumaale oma seniste tegemistega jõudnud. Oleme elevil sellest, et saame aidata kaasa noorte filmitegijate arengule ning ootame põnevusega nende tulevaste meistriteoste nägemist." 
 
Stipendiumi saaja kuulutatakse välja 7. detsembril toimuval tänuüritusel Jõhvi Kontserdimajas. Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendium on pikaajaline traditsioon, mille varasemate laureaatide seas on nimesid nagu Johannes Magnus Aule, Anna Hints, Martti Helde, Liis Nimik ja Mart Saar.  Komisjoni poolt on varasematel aastatel leidnud ära märkimist ka Adeele Tähemaa, Doris Tääker, Katrin Kissa ja Kristiina Davidjants.