Biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed

Alates 1. juulist 2018.a. biolagunevaid jäätmeid tuleb koguda liigiti!

Biolagunevad jäätmed on põhiliselt toidujäätmed. Biolagunevaid jäätmeid tekib igas kodumajapidamises, asutuses ja ettevõttes.

Jõhvi jäätmehoolduseeskiri kohustab biolagunevaid jäätmeid koguma eraldi mahutisse elamutel, kus on üle 20 korteri, majutuskohtades, kus on üle 50 majutuskoha, toiduainetega kauplevates kohtades, kus on müügipinda üle 30 ruutmeetri ja toitlustusasutustes, kus on üle 15 istekoha.

Biolagunevate jäätmete konteineri saamiseks tuleb pöörduda kas Jõhvi valla jäätmevedaja ehk Ragn-Sells AS-i või muu ettevõte poole, kes rendib või müüb konteinereid. Pärast igat tühjendamiskorda jäätmevedaja paigaldab konteineri biolagunevast materjalist vooderduskoti määrdumise vältimiseks.

Biolagunevate jäätmete konteinerisse tuleb panna:

  • liha- ja kalajäätmed; köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed;
  • majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid;
  • toataimed ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete konteinerisse ei tohi panna:

  • 3.kategooria loomseid kõrvalsaaduseid
  • suured kondid;
  • toiduõli, supid, kastmed ja muud vedelad toidud ja toiduained;
  • piim, hapupiim ja kõik muud vedelikud;
  • kile, metall, klaas, tuhk, suitsukonid, pakendid, vahatatud ja kiletatud papp, täis tolmuimeja kotid;
  • muud bioloogiliselt mittelagunevad jäätmed.

Biolagunevad jäätmed tuleb paigutada jäätmemahutisse lahtiselt, paberkotti või -karpi ning biolagunevatesse kotti.  Kindlasti ei tohi kasutada musta või muu kilekotti. Kui konteiner on korralikult suletav, jäätmed nõuetekohaselt pakendatud ning kasutatakse konteineri vooderduskotti, ei kujuta biolagunevate jäätmete liigiti kogumine ohtu tervisele ega kaasne sellega haisu või muid ebameeldivaid ilminguid.

Biolagunevate jäätmete liigiti kogumisel väheneb oluliselt segaolmejäätmete hulk. Seega on võimalik valida väiksem konteiner või harvem tühjendussagedus, mis omakorda tähendab väiksemaid kulutusi segaolmejäätmetele. Muude jäätmete hulgas prügilasse sattununa eraldub biolagunevate jäätmete lagunemisel metaan, mis on üks kasvuhooneefekti põhjustavatest gaasidest. Biolagunevate jäätmete liigiti kogumise ja kompostimisega tagatakse nende keskkonnasõbralik käitlemine, taastatakse ainete looduslik ringkäik ning väheneb prügilate ohtlik mõju keskkonnale.

Biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete sorteerimisjuhend

Biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete sorteerimisjuhend vene keeles

 

Biolagunevad aia- ja haljastusjäätmed

Biolagunevad aia- ja haljastusjäätmed (lehed, oksad, niidetud muru) on soovitav kompostida oma kinnistul, kui kinnistu suurus seda lubab. Seoses heakorratalgute tegemisega saab sügisel biolagunevaid aiajäätmeid tasuta üle anda heakorratöödega tegelevale ettevõttele, eelnevalt leppides kokku vallavalitsusega (heakorraspetsialistiga tel 5164097). Muul ajal saab aia- ja haljastusjäätmeid üle anda tasu eest Uikala prügilasse.

 

Toimetaja: SVETLANA JÜRGENS