Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendium

Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendium asutati 2010. aastal Viru Keemia Grupp AS, Jõhvi Kontserdimaja kino Amadeus, Jõhvi Vallavalitsuse ja Tallinnfilm poolt.

Stipendiumi algatajad soovisid sellega hoida Ida-Virumaalt pärit filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisa (3. detsember 1925 – 20. september 2007) ja kino Amadeuse ristiisa mälestust. Seepärast toimus esimene stipendiumi üleandmine tema 85. sünnipäeva auks 4. detsembril 2010.

Stipendiumi eesmärgiks on toetada noori filmitegijaid, kes on kasutanud oma loomingus Ida-Virumaad. Sellega soovitakse innustada noori filmitegijaid avastama ja jäädvustama Ida-Virumaa mitmekesisust ning panustada maakonna positiivse kuvandi edasikandmisse.

Aastatel 2010 – 2013 anti välja kokku 4 Noore filmitegija stipendiumit. Seejärel oli Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiumi konkurss 9 aastat varjusurmas.

Jõhvi Vallavalitsus koostöös Viru Filmifondiga taaselustas stipendiumi 2022. aastal. 2023. aastal liitusid stipendiumi välja andmisega Ida-Viru Investeeringute Agentuur ja Tervisekeskus Corrigo. 2023. aastal anti välja stipendium summas 3000 eurot.

27. aprillil 2023.a võttis Jõhvi Vallavolikogu vastu määruse „Kaljo Kiisa nimelise Noore Filmitegija stipendiumi väljaandmise kord", millest lähtuvalt kuulutatakse järjekordne stipendiumi konkurss välja hiljemalt jooksva kalendriaasta 1.oktoobriks.

 
Stipendiumi laureaadid
 
2023
2023. aasta Noore Filmitegija stipendiumi sai Elina Litvinova, kui mitmekülgne ja hooliv
 produtsent, kes on tuntud visuaalselt kaasahaaravate lugude kaaslooja. Elina Litvinova on oma senise tegevusega tõestanud võimekust juhtida erineva mastaapsusega filmiprojekte sh rahvusvahelisel tasemel kaastootmise projekte, tuues neid sitke järjepidevusega ka Ida-Virumaale. Ta on talent, kes oma  tegevusega toetab stipendiumi loomisega seatud eesmärke. 
 
Eripreemiad
Režissöör Maria Reinup ja monteerija Sofja Kostenkova. Maria Reinupit tunnustati senise loomingulise tegevuse eest Ida-Virumaal ja julgete ning valdkondade üleste koostööprojektide loomise eest Ida-Virumaal. Sofja Kostenkova märgiti ära ergutuspreemiaga oma tegevuse eest kohaliku filmitootmise koostöö arendamisel, Narvas filmitud filmi "Valik" (rez. Jelena Pazilina) näitel. 
 
2022
2022. aasta Noore Filmitegija stipendiumi sai BFMi lõpetanud ja praegu Londonis NFTS-is (National Film ja Television School) õppiv Johannes Magnus Aule, kelle peatselt loodava lühifilmi võtted on kavandatud just Ida-Virumaale. Stipendiumi määramisega Aulele tahtis žürii tunnustada noort lennukat talenti ja tugevdada tema sidet maakonnaga, kust omal ajal tema filmipisik alguse sai. 
 
Eripreemia
Eripreemiad said noorte loovate kunstnike ühendus MTÜ Premiere ja Taska Filmi tootmisjuht Adeele Tähemaa, kes on toonud Ida-Viru filmifondi abil maakonda mitme suure mängufilmi võtted, nagu näiteks "Igitee", "Klassikokkutulek 3" ja Apteeker Melchiori triloogia.  

 

2013
2013. aasta Noore Filmitegija stipendiumi laureaadiks sai Mart Saar telemängufilmi "Puolin ja Toisin" ja mitmete teiste filmide tootmisjuhi töö eest.
 
 
 
 
 
 
2012
2012. aasta Noore Filmitegija stipendiumi laureaadiks sai noor Balti Filmi– ja Meediakoolis õppiv režissöör Anna Hints filmi eest „Vaba Maa", mille võttekoht on Ida-Virumaa. Film pälvis 2011. aastal PÖFFi Sleepwalkers võistlusel Grand Prix; 2013.a. Theodor Lutsu filmipäevade parim lühifilm; 2013.a. Rojal Film Festival Lätis võitis Läti Grand Prix ja publiku preemia.
 
 
2011
2011. aasta Noore Filmitegija stipendiumi laureaadiks sai noor režissöör Martti Helde koos loomingulise meeskonnaga filmide eest „Risttuules" (Allfilm) ja „Külm on".

 

Eripreemia

Jõhvi Kontserdimaja ja Jõhvi vallavalitsuse eripreemia sai Kristiina Davidjants Eesti filmiajaloo talletamise eest filmiga „Nipernaadit otsimas"

 
2010
2010. aasta Noore Filmitegija stipendiumi laureaadiks sai
Liis Nimik filmiga "Helene elukool".
 
Eripreemia
Kultuurkapitali eripreemia sai produtsent Katrin Kissa, filmidega „Püha Tõnu Kiusamine" ja „Idioot".