« Tagasi

Prügi koht ei ole lõkkes!

Lõke ei ole koht, kus põletada kevadkoristusega kogunenud risu ja rämpsu. Prügi põletamine lõkkes on keskkonnale kahjulik ja hoolimatu tegevus. Suurt osa prügist saab taaskasutada. Jäätmete liigiti kogumine tasub vaeva – nii aitad säästa ressursse ja annad materjali taas ringlusesse.

Vanadest mööbliesemetest, riietest, jalanõudest, rehvidest, ehitusjäätmetest, värvipurkidest ja muust kasutuks muutunud kraamist tuleb vabaneda õigel viisil. Aiapraht tuleks komposteerida, pakendid viia pakendikonteinerisse.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialist Reet Pruuli sõnul võib vana rämpsu lõkkes põletamine maal lõppeda sellega, et seal ümbruses ei ole võimalik enam kasvatada mahetoitu või halvemal juhul keegi satub haiglasse. „Mürgiste ainete ladestumine organismi on pikk protsess ning tervisehädad võivad avalduda alles aastaid hiljem. Reeglina ei oska inimesed arvatagi, mis haiguse on põhjustanud, eriti kui nad ise on enda meelest elanud puhast ja  tervislikku elu," selgitas Pruul.

Tutvu lähemalt, millist ohtu tervisele kujutab prügi lõkkes põletamine:https://www.envir.ee/et/lokkes-prugi-poletamise-oht-tervisele

Mõnikord kasutatakse lõkkes põletamist ka kulude vähendamise viisina. Majapidamisse tellitakse kõige väiksem prügikonteiner või väidetakse, et majapidamist üldse ei kasutata. Tekkinud jäätmed, mis prügikasti ära ei mahu või mida kuskile panna ei ole, põletatakse lõkkes. Selline käitumine on vale.

Jäätmete üleandmise viisid ja käitluskohad on leitavad siin . 

Lisainfo: keskkonnaspetsialist Svetlana Jürgens, tel  5854 4571, e-post svetlana.jyrgens@johvi.ee 

NB! Esmalt palun veenduge, et jäätmete kogumiskohad on üldse avatud. Praeguseks on suurem osa neist oma uksed ajutiselt sulgenud ja jäätmete vastuvõttu ei toimu. Lisaks kehtib praegu soovitus püsida kodudes ning mitte puutuda kokku teiste inimestega.