« Tagasi

Suvel suple targasti

Eelmisel aastal jättis Eesti veekogudes elu 30 inimest. Elu võib maksta ootamatu terviserike, hooletus, hulljulgus, aga väsivad ka tšempionid. Iga hukkunud inimene on korvamatu kaotus ja toob lähedastele kaasa palju mõõtmatut kurbust.

Silm peal lähedastel ja sõpradel

Õnnetus ei hüüa tulles, ka veekogude ääres. Avalikes randades, kus võõra keskkonna tõttu on oht pere väiksemate kadumiseks suurem, tuleb lastel rohkem silm peal hoida. Aga sama valvas tuleb olla ka koduhoovis, kus tuleks keelata ja vältida laste vanemateta vee äärde sattumist.

Samamoodi vajab tähelepanu eakas supleja, kellele tuleb soovitada ujumiseks turvalist ja valvega ujumiskohta, mitte ujuda täis kõhuga, võtta ujuma kaasa sõber, kes saaks vajadusel abi kutsuda, minna ja väljuda veest alati ettevaatlikult ning ujuda kalda lähedal nii, et jalad põhja ulatuksid.

Ütle napsusele sõbrale: „Ära mine vette!". Kui napsune sõber vette kipub, siis ei saa jääda lootma, et äkki läheb kõik hästi või ehk võtab keegi teine midagi ette. Vetteminek võib oodata homseni.

Abi vees ja kaldal

Päästeamet paigaldab kolmandat aastat järjest suurematesse supluskohtadesse pooleteise meetri sügavusse 12 puhkepoid. Poid hakkavad asuma Narva, Narva-Jõesuu, Kunda, Võsu, Sillamäe, Liimala, Toila, Uljaste järve, Kauksi ja Alajõe supluskohtades. Pääste- ehk puhkamispoid saab kasutada, kui ujuja on oma võimeid üle hinnanud või ujumise käigus väsinud. Poist tuleks kinni võtta ja puhata või siis ka abi kutsuda.

Veeohutusstendid päästerõngastega pandi üles talgute raames aastaid tagasi pea 70 armastatud supluskohta Ida- ja Lääne-Virumaal. Päästjad kontrollivad täna ohutusstendide seisukorda: kas stendid on alles, olemas on sildid, päästerõngad ja viskeliin. Päästjad kutsuvad kogukondi üles ka ise stendide eest hoolitsema ning vajadusel stendide kordategemiseks omavalitsuse poole pöörduma.

Ohutu kalastamine ja paadisõit

Ettevõetavast paadisõidust peaksid teadma eelneval ka sõbrad ja lähedased. Ohutu saab olla paadisõit, kui paat pole üle koormatud ning vajalik päästevarustus on töökorras ja paadis. Päästevest aitab inimest pikka aega veel peal hoida. Vest tõstab inimese vee peale ja seejärel keerab ta turvalisse asendisse, nii et hingamisteed jäävad veest välja. Eakamad kalamehed võiksid samuti kaldalt kalastades päästevesti kanda. Nagu metsa marjulegi minnes tuleks kaasa võtta laetud mobiiltelefon.

Veeohutuse kohta loe veel www.veeohutus.ee.