« Tagasi

25.märts-70 aastat märtsiküüditamisest

Head Jõhvi valla elanikud,

Olete oodatud osalema 25.märtsil märtsiküüditamise mälestussündmustel Jõhvis.

Kell 16 toimub Jõhvi raudteejaamas näituse „Siberi lapsepõlv. Kes nad olid?"
avamine.

Jõhvi jaamahoone akendel on Kalle Keskranna installatsioon. Perekonnaalbumitest pärit mustvalgetele piltidele on lisatud nõukogude propaganda varamusse kuulunud illustratsioon nimega "Kes nad olid?". See kujutab kodanlikust korrast pärit rahvavaenlaste tüüpe, näiteks vabrikanti, kulakut, majaomanikku — inimesi, kellele vastavalt nõukogude ideoloogiale pididki osaks saama repressioonid. "Kes nad olid?" on ühe totalitaarse režiimi karikatuur iseendast. Aga kes nad olid, need inimesed, kes tegelikult kuulusid küüditamisele?

Jõhvi raudteejaamast 26. märtsil 1949. aastal väljunud ešelonis oli 58 vagunit, kokku 1282 küüditatut, kellest 614 olid naised ja 401 lapsed. Numbreid vaadates on ilmne, et märtsiküüditamine oli paljuski suunatud naiste ja laste vastu, mida ühelt poolt varjati ning teiselt poolt normaliseeriti absurdsete teooriatega. Rongi lõppjaamaks oli 5000 km kaugusel asuv Abakan.

Kuni juuni keskpaigani on loetletud raudteejaamades – Haapsalu, Paldiski, Keila, Kehra, Jõhvi, Tapa, Rakvere, Jõgeva, Tartu, Elva, Veriora, Võru – üleval näitused ja installatsioonid, mille keskmes on mäletamise ja mälestamise küsimused. Keeni, Puka, Risti ja Ülemiste rongijaamades toimub  "Siberi lapsepõlve" lisaprogramm: filmilinastused, lugude jutustamised, ühislaulmised ja teeõhtud.
Vt lähemalt: siberilapsed.ee ja  https://www.facebook.com/sled.artist.group
Näitust toetavad: Jõhvi linn, Eesti Raudtee, Elron, Murtud Rukkilille Ühing, Eesti Represseeritute Abistamise Fond, Eesti Rahvuskultuuri Fond.

Kell 17.00 toimuvad meenutus-ja mälestusminutid Jõhvis, Kaare tn märtsiküüditamise mälestuskivi juures. Kavas sõnavõtud ja pärgade panek. 

Sissepääs tasuta

Kell 18.00 algab Jõhvi Mihkli kirikus mälestuskontsert , kus esinevad
Neeme Ots (trompet) ja Tiia Tenno (orel).